mvb

LICENCJA NA BEZPIECZEŃSTWO

Systemy Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych

Systemy Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych

System automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych to system, który od pewnego czasu bardzo prężnie jest wykorzystywany i wdrażany w strukturach transportu publicznego ( kontrole graniczne, kontrole prędkości pojazdów na wyznaczonym odcinku drogi, wykrywanie pojazdu na czerwonym świetle, wyszukiwanie kradzionych pojazdów, czy pobieranie opłat za przejazd autostradą). Technologia ta, w połączeniu z towarzyszącą jej infrastrukturą (szlabanami , bramkami, systemem sprzedaży biletów, sygnalizacją uliczną) pozwala na niemal całkowitą automatyzację procesu zarządzania ruchem.

Najistotniejszą kwestią w projekcie jest dobranie odpowiedniej technologii i sprzętu. Systemy drogowe są bardzo wymagającymi aplikacjami.  Zaawansowane kamery pozwalają na szczegółową analizę pojedynczych klatek obrazu. Im bardziej płynny obraz tym większa szansa na uzyskanie prawidłowego odczytu. W warunkach drogowych pojazdy poruszają się zazwyczaj z dużymi prędkościami, więc szczególnie istotne jest przechwytywanie możliwie dużej ilości klatek na sekundę.

W systemie należy także uwzględnić porę roku i dnia. W zależności od panujących warunków dostosowywać  poszczególne funkcje kamery np. zastosować promiennik podczerwieni , który odbija się od odblaskowego tła tablicy rejestracyjnej, funkcji tłumienia świateł reflektorów. Warto zadbać o profesjonalny, solidny montaż aby zminimalizować drgania spowodowane czy to warunkami atmosferycznymi , czy to drganiami przenoszonymi przez środki transportu, które mogą spowodować przesunięcie kadru i nieprawidłowe odczyty.

Najczęściej proces automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych jest inicjowany przez wykrycie ruchu (w wyniku analizy treści obrazu) lub przez pobudzenie wejścia alarmowego, do którego podłączone są zewnętrzne czujniki wykrywające obecność pojazdów na drodze. Detekcja ruchu wymaga całkowicie płynnego obrazu telewizyjnego, ale nawet wtedy bywa zawodna, szczególnie w złych warunkach oświetleniowych. Natomiast wyzwalanie procesu identyfikacji tablic rejestracyjnych przez sygnał alarmowy praktycznie gwarantuje, że numer pojazdu zostanie uchwycony zawsze w odpowiednim momencie. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że stosowanie czujników drogowych tylko nieznacznie zwiększa całkowite koszty sprzętu i nieznacznie komplikuje instalację.

Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje i promocyjne oferty, podaj swój adres e-mail.

Śledź nas

Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Youtube i bądź na bieżąco.

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
do góry